Koło Łowieckie Boruta

Koło Łowieckie Boruta

Obchody Jubileuszu 95-lecia PZŁ

Opublikowane przez w Aktualności 31 października, 2018
Warning: Illegal offset type in /home/platne/koloboruta/public_html/wp-includes/sejxmhfp.php on line 277

Każdy godny jubileusz wymaga godnych obchodów. 95 rocznicę powstania Polskiego Związku Łowieckiego niewątpliwie zaliczyć należy do tych wyjątkowo ważnych i zobowiązujących środowisko myśliwych do uroczystych i hucznych obchodów. Śledząc branżową prasę oraz serfując po stronie internetowej PZŁ, co rusz można natknąć się na relacje ze „ świętowania” tego okazałego jubileuszu, obchodzonego zarówno na szczeblu centralnym jak i lokalnym.

Myśliwi z „ Boruty” zwykle pozytywnie reagują na wszelkie inicjatywy, które za cel stawiają integrację środowiska, a gdy pojawia się okazja tak doniosła jak ta opisywana, nie trzeba dodatkowej zachęty aby pomysł uroczystych obchodów nie spotkał się z ich aprobatą.

Msza Święta w Kościele pw. Krzyża Świętego w Grabówce, którą odprawił ks. Henryk Ziółkowski – kapelan podlaskich myśliwych, rozpoczęła obchody Jubileuszu 95-lecia PZŁ, w trakcie której poza myśliwymi, ich rodzinami i zaproszonymi gośćmi, modlili się także ks. Janusz Wiśniewski – proboszcz tejże parafii oraz ks. Jan Karpiuk – kapelan prawosławny. W trakcie homilii ks. Henryk podkreślał ogromny wkład myśliwych w zachowanie piękna ojczystej przyrody oraz nieustającą troskę w dążeniu do zachowania równowagi i utrzymania populacji zwierząt łownych na odpowiednim poziomie. Wspomniał także o ogromnej roli myśliwych w kultywowaniu pięknej tradycji i kultury łowieckiej. Apelował do myśliwych by ten dzień był czasem refleksji i swoistego „ rachunku sumienia”. Będąc świadomym, że w obliczu wielu dokonanych zmian prawnych i organizacyjnych oraz dalszych zapowiedzi ich kontynuacji, nie jest to łatwy czas dla polskiego łowiectwa, zachęcał do dalszej ciężkiej pracy oraz wzajemnego szacunku.

Po zakończonym nabożeństwie, na część biesiadną obchodów jubileuszu, wszyscy przemieścili się do gospodarstwa agroturystycznego „ Stajnia Sowlany”. Zanim jednak na dobre rozsiedli się za stołami, byli świadkami ceremonii wręczenia odznaczeń łowieckich. Złote, srebrne i brązowe medale wręczył kol. Jerzy Procakiewicz – członek Naczelnej Rady Łowieckiej w asyście kol. Katarzyny Dojlidy – pracownicy biura ZO PZŁ w Białymstoku. Zaszczytu dekoracji medalami dostąpili nw. myśliwi:

-Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej:                                                      A. Ziniewicz, J. Zienkiewicz

-Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej:                                                     J. Jurkin, P. Świrydowicz

-Złoty Medal Za Zasługi dla Łowiectwa Białostockiego:                     T. Komarewski, W. Sadowski

-Srebrny Medal Za Zasługi dla Łowiectwa Białostockiego:               J. Bazylczyk, P. Naumczuk,

-Brązowy Medal Za Zasługi dla Łowiectwa Białostockiego:              Z. Karwowski, M. Romanowski, A. Siemieniako,

J. Siemieniuk,   J. Świrydowicz

Ponadto, medalami za pozyskane trofea sarny rogacza, odznaczeni zostali kol. Józef Bazylczyk oraz  kol. Piotr Nauczmuk, których niespodzianka organizatora mile zaskoczyła. Wzruszenia nie ukrywał także kol. Józef Świrydowicz, któremu Zarząd Koła, w podziękowaniu za dotychczasowe ponadprzeciętne zaangażowanie się w prace gospodarcze na rzecz koła, wręczył pamiątkowy kordelas myśliwski.

Uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy – duma „ Boruty”, a unoszące się co chwilę dźwięki rogów myśliwskich, wygrywające sygnał „ Król polowania”, pięknie domykały uroczysty akt.

Kiedy dobiegła końca część dla „ducha”, rozpoczęła się część dla „ ciała”. Suto zastawione stoły, bufet z regionalnymi potrawami oraz dziczyzną, alkoholem z „monopolu” jak i tym z domowego wyrobu, a także „ ze słodkościami” od wyboru do koloru, mogły przyprawić o zawrót głowy. Roztaczająca wokół siebie domową aurę, uwijająca, się niczym leśna mrówka gospodyni Pani Bożenka, oraz wodzirej Mirek o niespożytej energii i czujnym „ muzycznym nosie” sprawili, że biesiada myśliwska na długo pozostanie w pamięci…

Oczywiście organizatorowi trudno o obiektywną ocenę imprezy, jednakże wiele płynących podziękowań i gratulacji nie tylko ze strony myśliwych koła lecz także zaproszonych gości, pozwalają stwierdzić, że obchody Jubileuszu 95-lecia PZŁ zapiszą się „ dużymi literami” na kartach historii koła.

Tomasz Komarewski. Darz Bór.

SPRAWY BIEŻĄCE

1.Ocena prawidłowości odstrzału rogaczy odbędzie się 20 listopada 2018 r. w siedzibie ZO PZŁ w Białymstoku o godz. 15.00. W razie pytań proszę o kontakt z łowczym koła kol. J. Bazylczykiem.

2.Przypominam kolegom, że zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia wprowadzono dodatkową opłatę na zagospodarowanie obwodów, którą należało wnieść do dnia 31 sierpnia. Łączna kwota opłaty wynosi 400 zł – z tym, że 320 zł / 4 osobodniówki należy opłacić w danym roku kalendarzowym do końca sierpnia, a kolejne 80 zł – do końca marca kolejnego roku kalendarzowego / inwentaryzacja zwierzyny /. Oczywiście opłata dotyczy wyłącznie myśliwych, którzy nie brali udziału w planowych czynach, inwentaryzacji zwierzyny lub nie wykonali prac uzgodnionych z łowczym koła / 80 zł – osobodniówka /.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że tegoroczną marcową inwentaryzację, która się nie odbyła, zarząd koła zastąpił dodatkowym czynem łowieckim, kwota do opłaty za bieżący rok kalendarzowy wynosi 400 zł – 5 osobodniówek.

Proszę kolegów o uregulowanie należności w terminie do dnia 12 grudnia br. W sprawie ustalenia zaległych kwot oraz ewentualnych dodatkowych pytań proszę o kontakt ze skarbnikiem kol. C. Sołowiejem.

3.Po raz kolejny zwracam się z apelem do kolegów o pozostawianie porządku na ambonach po zakończonym polowaniu indywidualnym / butelki, puszki, niedopałki, etc. /. Proszę także o zamykanie okien oraz drzwi.

Tomasz Komarewski. Darz Bór.

Komentowanie jest zamknięte.

Nasz adres

    Koło Łowieckie “Boruta” w Białymstoku

    15-101 Białystok, ul. Jurowiecka 33

    NIP 966 05 84 035

    Nr konta 84 1050 1953 1000 0090 3041 3091

    Wszelką korespondencję / wnioski, w tym o udostępnienie informacji publicznej, zapytania, etc. proszę kierować drogą pocztową.