Koło Łowieckie Boruta

Koło Łowieckie Boruta

Inwentaryzacja zwierzyny

Opublikowane przez w Aktualności 18 lutego, 2014
Warning: Illegal offset type in /home/platne/koloboruta/public_html/wp-includes/sejxmhfp.php on line 277

Zarząd Okręgowy PZŁ w Białymstoku po raz trzeci z rzędu przystąpił do realizacji zadania, polegającego na ocenie liczebności zwierzyny metodą tzw. „ próbnych pędzeń”. Nadzór nad organizacją przedmiotowego przedsięwzięcia przypadł Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

W związku z powyższym, w dniu 16 lutego 2014 roku – w ramach planowych działań- na terenie koła łowieckiego „ Boruta” przeprowadzono 4 próbne pędzenia na wcześniej przygotowanych i oznaczonych powierzchniach : po jednym w rewirach „ Zielona” i „ Majówka” oraz dwa w rewirze „ Krasny Las”. Udział wzięły 52 osoby, w tym 34 obserwatorów odpowiedzialnych za właściwe rozpoznanie i zarejestrowanie dostrzeżonej zwierzyny, reprezentowanych także przez członków naszego koła. Ze wstępnego sprawozdania złożonego przez kierującego akcją inż. Bernarda Maleja – Inżyniera Nadzoru Nadleśnictwa Dojlidy w Białymstoku wynika, że w trakcie liczeń odnotowano następujący stan zwierzyny:

36 szt. jeleni, w tym 17 byków / wyszły z miotu /;

25 szt. jeleni, w tym 6 byków / weszło w miot /, z czego 14 szt. na pewno nie powtórzyło się w trakcie liczenia oraz

6 saren; 13 dzików, 6 łosi, 2 lisy, 2 wilki i 1 ryś.

Uzyskane wyniki, które na chwilę lekko mnie zahipnotyzowały, po „właściwej obróbce” będą stanowiły podstawę do opracowania rocznego planu łowieckiego. Głęboko wierzę, że przy ustalaniu pozyskania w sezonie 2014/2015, uwzględnione zostaną także inne przesłanki, odzwierciedlające w sposób jak najbardziej wiarygodny faktyczny stan zwierzyny. W przeciwnym zaś razie, konstruując plan łowiecki wyłącznie w oparciu o jedną metodę, możemy być świadkami opracowania dokumentu nierzetelnego, w konsekwencji zmierzającego do redukcji pogłowia, zwłaszcza jelenia !. Darz Bór. TK    

                                                                                                                                      

Komentowanie jest zamknięte.

Nasz adres

    Koło Łowieckie “Boruta” w Białymstoku

    15-101 Białystok, ul. Jurowiecka 33

    NIP 966 05 84 035

    Nr konta 84 1050 1953 1000 0090 3041 3091

    Wszelką korespondencję / wnioski, w tym o udostępnienie informacji publicznej, zapytania, etc. proszę kierować drogą pocztową.