Procedura pobieranie prób do badań przez myśliwego na łowisku
Opublikowane przez Adam w Aktualności 27 czerwca, 2014Warning: Illegal offset type in /home/platne/koloboruta/public_html/wp-includes/sejxmhfp.php on line 277
Przygotowanie osób i sprzętu
Próbki krwi pobiera się jak najszybciej od momentu uśmiercenia zwierzęcia w specjalne, pojemniki zabezpieczone przed rozszczelnieniem, w sposób minimalizujący ryzyko zanieczyszczenia materiałem potencjalnie zakaźnym. W trakcie transportu należy zachować pozycję pionową pojemnika z pobranym materiałem. Po pobraniu krwi zdezynfekować ręce, narzędzia i najbliższe otoczenie przy użyciu środków dezynfekcyjnych- Virkonu .
Bardzo istotne jest precyzyjne oddanie strzału do zwierzęcia. Zwierzę dobrze trafione pada w miejscu postrzału lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Przykładem dobrze trafionej zwierzyny płowej jest strzał „na komorę” lub „w kark”, zwierzyny czarnej – „strzał w komorę” lub „za ucho”. Strzał niecelny oddany w miękkie partie ciała kończy się zazwyczaj ucieczką zwierzęcia (postrzałek). Ranione zwierzę odszukane nieraz dopiero po kilkunastu godzinach może stanowić żródło rozprzestrzeniania się wirusa.
szczegółowe zasady pobierania prób
-do badań laboratoryjnych pobiera się krew
Sposób opakowania i oznakowania
każda próbka powinna być umieszczona w mocnym szklanym lub plastikowym pojemniku, zamykanym szczelnym przykryciem (wieczkiem i zakrętką) zabezpieczającym przed wyciekiem zawartości.
Każdy pojemnik należy opisać numerem identyfikacyjnym tożsamym z tuszą. Pojemnik należy bezzwłocznie dostarczyć wraz z tuszą do chłodni koła łowieckiego,
gdzie należy go zabezpieczyć do czasu odbioru przez inspektora z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku.
Należy dokładnie wypełnić dokumentację:
– protokół dochodzenia epizootycznego
– oświadczenie myśliwego