Koło Łowieckie Boruta

Koło Łowieckie Boruta

Procedura pobieranie prób do badań przez myśliwego na łowisku

Opublikowane przez w Aktualności 27 czerwca, 2014
Warning: Illegal offset type in /home/platne/koloboruta/public_html/wp-includes/sejxmhfp.php on line 277

Przygotowanie osób i sprzętu

Próbki krwi pobiera się jak najszybciej od momentu uśmiercenia zwierzęcia w specjalne, pojemniki zabezpieczone przed rozszczelnieniem, w sposób minimalizujący ryzyko zanieczyszczenia materiałem potencjalnie zakaźnym. W trakcie transportu należy zachować pozycję pionową pojemnika z pobranym materiałem. Po pobraniu krwi zdezynfekować ręce, narzędzia i najbliższe otoczenie przy użyciu środków dezynfekcyjnych- Virkonu .

Bardzo istotne jest precyzyjne oddanie strzału do zwierzęcia. Zwierzę dobrze trafione pada w miejscu postrzału lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Przykładem dobrze trafionej zwierzyny płowej jest strzał „na komorę” lub „w kark”, zwierzyny czarnej – „strzał w komorę” lub „za ucho”. Strzał niecelny oddany w miękkie partie ciała kończy się zazwyczaj ucieczką zwierzęcia (postrzałek). Ranione zwierzę odszukane nieraz dopiero po kilkunastu godzinach może stanowić żródło rozprzestrzeniania się wirusa.

 

szczegółowe zasady pobierania prób

-do badań laboratoryjnych pobiera się krew

Sposób opakowania i oznakowania

każda próbka powinna być umieszczona w mocnym szklanym lub plastikowym pojemniku, zamykanym szczelnym przykryciem (wieczkiem i zakrętką) zabezpieczającym przed wyciekiem zawartości.

Każdy pojemnik należy opisać numerem identyfikacyjnym tożsamym z tuszą. Pojemnik należy bezzwłocznie dostarczyć wraz z tuszą do chłodni koła łowieckiego,

gdzie należy go zabezpieczyć do czasu odbioru przez inspektora z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku.

Należy dokładnie wypełnić dokumentację:

– protokół dochodzenia epizootycznego

– oświadczenie myśliwego

 

Procedura pobierania prób

Komentowanie jest zamknięte.

Nasz adres

    Koło Łowieckie “Boruta” w Białymstoku

    15-101 Białystok, ul. Jurowiecka 33

    NIP 966 05 84 035

    Nr konta 84 1050 1953 1000 0090 3041 3091

    Wszelką korespondencję / wnioski, w tym o udostępnienie informacji publicznej, zapytania, etc. proszę kierować drogą pocztową.