Koło Łowieckie Boruta

Koło Łowieckie Boruta

Ferma jeleni Wilczewscy

Opublikowane przez w Aktualności 17 listopada, 2012
Warning: Illegal offset type in /home/platne/koloboruta/public_html/wp-includes/sejxmhfp.php on line 277

W październiku zwiedzałem służbowo  zagrodową hodowlę jeleni w Gospodarstwie Ogrodniczym Wilczewscy. Gospodarstwo położone jest w m. Rudzie ( koło Gołdapi ) i zajmuje pow. ok. 350 ha. Ogrodzona jest  specjalną angielską siatką metalową  z dodatkiem pastucha elektrycznego  po obu stronach płotu. Długość Grodzeń to ok. 100 km. Gospodarstwo podzielone jest na kwatery  oraz korytarze do przepędzania  chmar. Pobudowana jest specjalna wiata – budynek do selekcji  stada oraz  przeprowadzania badań.
Przyjmował nas właściciel  gospodarstwa pan Jerzy Wilczewski oraz kierownik pan  Dmochowski. Na zwiedzanym terenie hodowane jest ok. 3 tys szt. jelenia linii  angielskiej , polskiej, węgierskiej. Jelenie angielskie są nieco drobniejsze od naszych, zdecydowanie bardziej „ udomowione „ 40 letnią hodowlą farmową. Polska „ krew „ pozwala poprawić masę zwierząt. Jelenie  hodowane są głównie na mięso ale również  sprzedawane są żywe osobniki  do innych  hodowli. Pochodzenie  zwierząt oznaczone jest  kolczykami zamocowanymi w łyżkach ( różne kolory oraz nr ).
Według gospodarzy  podstawą hodowli jest dobry materiał hodowlany, odpowiednia   kondycja zdrowotna ( odrobaczanie , mikroelementy ), dobra   karma zielona ( łąki są systematycznie koszone ) oraz wysokiej jakości  siano- kiszonka. Jelenie dokarmiane są również  karmą treściwą  – owsem. Wszystkie osobniki są kilka razy w roku badane i ważone. Poroże byków  usuwa się na etapie skostnienia i jest to zabieg  bezbolesny. Ponieważ byłem w trakcie rykowiska widziałem chmary liczące ok. 60 – 80 szt z jednym bykiem stadnym pozbawionym dla bezpieczeństwa wieńca. Masa kraśnych byków stadnych dochodzi do 350 kg.
Niesamowite wrażenie zrobiła na wszystkich kolekcja poroża byków ułożona według linii hodowlanych ( polska , angielska ,  węgierska , mieszańce ) rok po roku od tych  samych  byków. Widzieliśmy również, w jednej z zagród,  chmarę  byków w pierwszym porożu wśród których był osiemnastak !.
Organizacja gospodarstwa i wynik pracy gospodarzy zrobiły na nas  piorunujące wrażenie. To coś niesamowitego.
Gościnny właściciel poczęstował nas  gulaszem z …… jelenia i nie tylko.

Serdecznie dziękuję  panu Jerzemu Wilczewskiemu i jego pracownikom za możliwość zwiedzenia obiektu oraz zgodę  na zamieszczenie zdjęć.

Darz Bór
Andrzej Gołembiewski

Przejdź do galerii

Komentowanie jest zamknięte.

Nasz adres

    Koło Łowieckie “Boruta” w Białymstoku

    15-101 Białystok, ul. Jurowiecka 33

    NIP 966 05 84 035

    Nr konta 84 1050 1953 1000 0090 3041 3091

    Wszelką korespondencję / wnioski, w tym o udostępnienie informacji publicznej, zapytania, etc. proszę kierować drogą pocztową.